Повернутися до списку

Правовий статус та державна реєстрація підтримка багатодітних сімей

17.07.2020
Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства» багатодітна сім’я – сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.

До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, – до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Документом, що підтверджує статус багатодітної сім’ї і дітей з такої сім’ї та їх право на отримання пільг є відповідне посвідчення. Відповідно до Порядку виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2010 р. № 209 посвідчення є документами, що підтверджують статус багатодітної сім’ї і дітей з такої сім’ї та їх право на отримання пільг згідно із Законом України “Про охорону дитинства” та іншими актами законодавства.

Видачу посвідчень забезпечують структурні підрозділи місцевих органів виконавчої влади, до повноважень яких належить реалізація політики з питань сім’ї, одному з батьків за місцем його реєстрації протягом десяти днів після подання наступних документів:
  • заяви батька або матері про видачу посвідчень;
  • копії свідоцтв про народження дітей;
  • копії свідоцтва про шлюб (крім батька або матері, які виховують дітей самостійно);
  • копії сторінок паспорта батька та матері з даними про прізвище, ім'я, по батькові, дату його видачі і місце реєстрації;
  • довідки про склад сім’ї (форма № 3);
  • фотокарток (батьків та дітей) розміром 30 х 40 міліметрів;
  • довідки із загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років у разі, коли вони навчаються за денною формою навчання);
  • довідки структурного підрозділу, виконавчого органу міської ради про те, що за місцем реєстрації батька або матері посвідчення не видавалися (у разі реєстрації батьків за різними адресами).
Строк дії посвідчень визначається окремо для кожної багатодітної сім’ї і встановлюється з урахуванням перебування в сім’ї не меньше трьох дітей у віці до 18 років.

Звертаємо Вашу увагу, що дітям з багатодітної сім’ї посвідчення видаються з шести років. Посвідчення видаються безоплатно. У разі досягнення дитиною 14-річного віку в посвідчення вклеюється нова фотокартка.

На обліку у Єдиному державному реєстрі пільговиків перебуває 560 багатодітних сімей, які виховують 1634 дитини.

За перше півріччя 2020 року управлінням соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації видано 40 посвідчень «батьків багатодітної сім'ї» та 80 посвідчень «дитина з багатодітної сім'ї».

Водночас повідомляємо, що батьки, які отримали довідку, за відсутності бланків посвідчення, можуть звернутися в управління соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації для заміни довідки на посвідчення.

Законодавством передбачені наступні пільги для багатодітним сімей:

•  50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метрзагальної площі житла на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
  • 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю;
  • 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі, якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;
  • позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.
Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива, передбачені пунктами 1-3, надаються багатодітним сім'ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.

Дітям з багатодітних сімей:
  • безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;
  • щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров'я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;
  • першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
  • безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;
  • безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей".
Звертаємо Вашу увагу, що зазначені пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, яка у 2020 році складає 2940 грн. на одну особу.