Не пали - компостуй!
Завдання проєкту:
-
дослідження успішного досвіду запобігання спалюванню органіки;
-
популяризація практики компостування відходів як альтернативи їх спалюванню;
-
надання громадянам можливості моніторити пожежі в екосистемах у режимі реального часу на основі супутникових та даних, зібраних учасниками проєкту.
Що отримає ваша громада від участі в проєкті?
-
Можливість моніторингу пожеж на території громади в режимі, близькому до реального часу на основі даних НАСА (Національного управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору);
-
Е-рішення щодо:
-
ретроспективного аналізу пожеж у громаді за останні 3 роки на основі супутникових даних (аналіз свідчить, що близько 80% підпалів у окремих громадах повторюються на тих самих місцях);
-
даних місцевого моніторингу, проведеного активістами громади;
-
-
Консультаційну та експертну підтримку щодо використання даних НАСА та е-рішень, ефективних шляхів запобігання палінню, екологічних способів утилізації органічних відходів, зокрема компостування;
-
Комунікаційну підтримку щодо відмови від практики паління та переходу до компостування (матеріали для інформування та залучення мешканців, місцевого бізнесу тощо);
-
Зміцнити імідж громади як екологічно відповідальної серед інших громад, Уряду, інвесторів, міжнародних партнерів, у медіа тощо.
Етапи проєкту
Пілотний проєкт розрахований на два місяці і включає такі етапи:
-
квітень-травень 2020 року – проведення заходів у громадах;
-
червень 2020 року – аналіз результатів і даних, зібраних громадами, а також супутникових даних; підбиття підсумків щодо практик у пілотних громадах та комунікація результатів проєкту.
Упродовж квітня-травня 2020 року громади-учасниці повинні мобілізувати мешканців, домогосподарства та бізнес для участі в проєкті, щоб спільними зусиллями знизити кількість пожеж на території своїх громад.
На початку червня 2020 року організатори проєкту проведуть аналіз результатів запобігання весняним підпалам та відзначать найбільш активні та інноваційні громади заохочувальними відзнаками. Ми також будемо збирати інформацію про успішний досвід подолання згаданих проблем та враховуватимемо як дані супутникового моніторингу, так і дані, внесені місцевими волонтерами.
Компостування як альтернатива палінню
Досліджуючи практику паління сухостою та органічних відходів, ми спілкувалися з представниками громад та дійшли до висновку, що компостування органічних відходів – це один із найбільш дієвих і екологічно свідомих способів зменшити кількість спалювання в громадах і, можливо, найактуальніший для українських реалій. Тому частина нашого проєкту буде сфокусована на темі компостування.
В Україні вже існують практики успішного і економічно-обґрунтованого компостування. Компостування не тільки запобігає утворенню шкідливих парникових газів на звалищах, але й допомагає задовольнити потребу громад у добривах для садового господарства, а також підсипці, матеріалах для ландшафтних робіт тощо.
У рамках цього проєктного компоненту ми плануємо:
-
залучити всіх охочих до створення мережі компостувальних майданчиків в Україні, організувати обмін знаннями, сприяти розширенню мережі та вдосконаленню цієї практики;
-
створити відкриту мапу компостерів України, що сприятиме обміну досвідом між активними громадами і покращенню ситуації з утилізацією органічних відходів в Україні.
Розуміючи нинішні потужності і потреби, ми можемо встановити взаємозв'язки між тими, хто має органічне сміття (харчові відходи, залишки врожаю) з тими, хто вже компостує і готовий прийняти більше матеріалу для компостування, або тими, хто зацікавлений в отриманні органічних добрив. Нас цікавлять усі види компостерів: для власного садівництва, будинкові, для спільноти і муніципальні, ті, які є частиною агровиробництва, тощо.
Запрошуємо поділитися вашим досвідом: для цього просимо вносити інформацію про компостери на нашу карту (посилання буде незабаром додане).
Підтримка учасників проєкту
Протягом проєкту громади-учасниці отримуватимуть:
-
комунікаційну підтримку (інформаційні матеріали, постери, рекомендації);
-
технічні консультації щодо аналізу супутникових даних та роботи з картами;
-
можливість обміну досвідом з іншими громадами-учасницями.
У разі виникнення додаткових питань, ви можете зв'язатися з нами:
- з організаційних питань – e-solutions@cid.center
- з технічних питань (робота з мапою і внесенням даних) – gis@cid.center
- Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні – acclab.ua@undp.org
Враховуючи ситуацію з поширенням COVID-19 та введенням карантину, усі консультації по проєкту будуть здійснюватися дистанційно.
###
Про організаторів
Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні – глобальна ініціатива ПРООН, спрямована на визначення, розробку та розповсюдження інноваційних та стійких рішень для місцевих громад.
Центр розвитку інновацій спеціалізується на дослідженнях, інноваціях та проєктах, які спрямовані на розвиток демократії участі, е-демократії, партисипативного бюджетування, е-врядування, розумного міста (smart city), колективного розуму (collective intelligence), управління на основі аналізу даних на місцевому та національному рівнях.
-