Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Спалювання листя – небезпека для здоров’я людини та велика шкода довкіллю

Актуально
01.10.2020

Восени флора та фауна готується до настання холодів. Дерева скинули своє ошатне вбрання. Прикро бачити, як жителі міста обабіч жвавих вулиць згрібають опале листя й там його спалюють. Тут уже не до сентиментів.

Адже ми, жителі, й так мешкаємо у середовищі з техногенним навантаженням, яке невпинно збільшується. А тут ще ця проблема із опалим листям. Населення, спалює його, не задумуючись над тим, якої шкоди це завдає довкіллю. Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, українці рідко надають цьому ваги. Не кожен знає, що тонна тліючого листя виділяє 30 кілограмів чадного газу (він зв’язується із гемоглобіном крові, блокує постачання кисню до тканин організму) та 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для людини речовин.

Де ж воно все це береться і як потрапляє така отрута до красивих садово-паркових насаджень?

До дерев і кущів, що ростуть уздовж доріг за селом, на вулицях, забруднювачі надходять з повітря та із забруднених вод і ґрунтів. Свою «ложку дьогтю» додають деревам ще й автомашини, кількість яких усе зростає. Від них зелені насадження отримують важкі метали й нафтопродукти. Та й тут не обходиться без токсичного бензопірену. Адже він накопичується в ґрунтах зелених насаджень ще й через те, що його виділяє асфальт, яким покриті вулиці, площі, прибудинкова територія міст. 

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажемо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною першіння в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і сприяючі респіраторним захворюванням оксиди сірки. Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.

До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.

Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вплив диму на чиї організми особливо небезпечний.

Нині, мабуть, рідко зустрінеш людину, яка б не використовувала у своєму саду, на городі чи на присадибній ділянці засоби від шкідників і гризунів. А восени під час спалювання бур’янів, трави, інших рослинних залишків пестициди та отрутохімікати, накопичені рослинами за сезон, виділяються в повітря.    

Важко знайти людину, якій би подобалось дихати димом від тліючого листя чи палаючого степу. Багато хто хотів би, щоб ці порушення припинились, але як досягти цього не знають. Починаючи боротьбу із палами у своєму населеному пункті, ви повинні знати, що закон у будь-якому випадку на вашій стороні. Викладені вище факти є непереборним доказом того, що спалювання рослинних решток несе численні загрози здоров’ю людини.

Окрім безпосередньої загрози для здоров'я людини, спалювання листя і сухої трави призводить до такої екологічної шкоди як руйнація ґрунтового шару, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. За нормальних умов, коли листя перегниває, речовини необхідні для розвитку рослин повертаються в ґрунт. При згорянні ж утворюється зола. Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола є далеко не найкращим добривом. Більше того, щорічне спалювання листя спричинює виснаження ґрунту та, відповідно, зменшення врожайності.

Спалювання решток рослин і опалого листя небезпечне ще й тим, що може перерости у неконтрольоване горіння. А це в свою чергу може призвести до пожежі. Єдиний сьогодні спосіб знизити кількість трав'яних пожеж і зменшити збитки від них – це проведення санітарно-екологічної освіти серед шкільної молоді, громадян, а також працівників сільськогосподарських та лісогосподарських організацій, з метою відмови від свідомого випалювання сухої рослинності.

Комусь може здається, що нічого серйозного тут немає, а насправді бачимо яку небезпеку становить спалювання листя.

З огляду на викладене громадянам слід замислитись, чи варто випалювати суху траву, бур’ян при наведенні ладу біля своїх садиб, на городах, прибудинкових територіях, перетворюючи родючі землі навколо нас на попелище, додаючи роботи пожежним, наносячи шкоду екології, здоров’ю собі та оточуючим, своїм нащадкам.

Новини на цю ж тему

Молодіжна рада Станіславської громади підводить підсумки проекту "Громада без сміття"

Результати проекту
Новина
29.09.2020

Уряд запровадив низку екологічних ініціатив, що наближають Україну до ЄС

Кабінет Міністрів України за підсумками чергового засідання 23 вересня ухвалив низку рішень щодо покращення механізмів та інструментів для дієвого моніторингу та оцінки впливу на довкілля.
Новина
25.09.2020

Сьогодні працівники Станіславської сільської ради долучилися до екологічної акції "День чистих берегів"

Пам’ятаймо: майбутнє наших водойм - у наших руках!
Новина
18.09.2020

СТОВ "Енограй" за екологічно-безпечну переробку деревини 

Групою компаній «ТАК», в яку входить СТОВ «Енограй» с. Софіївка, придбано подрібнювач Eschlböck biber 80. Завдяки подрібнювачу спалювання відходів деревини повністю відсутнє, що забезпечує екологічно-стабільну ситуацію на даній території.
Новина
17.09.2020

Чиста енергія для Вашої родини

Інформаційна кампанія про відновлювані джерела енергії для домогосподарств, організована Держенергоефективності за підтримки ЄС.
Інформаційне повідомлення
07.09.2020

Палити листя та сміття - заборонено!

Пам’ятайте: шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна.
Інформаційне повідомлення
02.09.2020

Спалювання на аграрних угіддях

Продовжуємо серію вебінарів в рамках проекту "Не пали - компостуй!"
Новина
25.06.2020

Досвід громад у боротьбі зі спалюванням та переходом до компостування

Сьогодні представники сільської ради, члени молодіжної ради, долучилися до онлайн вебінару "Спалювання у домогосподарствах"
Новина
24.06.2020

Стартував проект "Громада без сміття" молодіжної ради Станіславської громади.

Метою проекту є виховання культури поводження з ТПВ серед мешканців громади.
Новина
16.05.2020

Спалює один - дихає все село!

Станіславська сільська рада надає можливість усім бажаючим взяти участь у експериментальному проєкті-челенджі «Не пали - компостуй».
Новина
13.05.2020

Значно підвищено відповідальність за підпал сухої трави

13 квітня 2020 року прийнято Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу"
Інформаційне повідомлення
08.05.2020

Укренерго інформує!

У зв'язку з відключенням високовольтних ліній електропередачі через низові пожежі, які пов'язані з випалюванням стерні та післяжнивних залишків після збирання врожаю, в період 2008-2019 рр. неодноразово приводили до спричинення перерви в електропостачанні регіону.
Інформаційне повідомлення
07.05.2020

Не пали - компостуй!

Сьогодні, 30 квітня 2020 року відбувся другий вебінар експериментального проекту-челенджу "Не пали - компостуй", який впроваджується Лабораторії інноваційного розвитку ПРООН та Центром розвитку інновацій.
Новина
30.04.2020

Друге засідання робочої групи з розробки Плану покращення послуги поводження з ТПВ

Опрацювали сильні та слабкі сторони, загрози та можливості у сфері надання якісної послуги.
Новина
23.04.2020

Не пали - компостуй!

Ми раді повідомити, що Станіславську громаду відібрано до участі у проекті
Новина
22.04.2020

Всеукраїнський конкурс малюнків "Озеленення України 2020"

Стартував всеукраїнський конкурс малюнків «Озеленення України» До участі запрошуємо усіх дітей та молодь віком від 5 до 15 років. Триватиме конкурс з 4 по 28 лютого 2020 року.
Оголошення
19.02.2020

До відома жителів Станіславської громади

У звязку перевищення  забруднюючих речовин у Каховському  водосховищі на  території Апостолівської міської обєднаної територіальної громади на засіданні  регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій   від 10го лютого  2020 року  було вирішено: рекомендувати 
Інформаційне повідомлення
13.02.2020

Графік вивозу сміття КП "Надя" на 2020 рік

Графік вивозу сміття на 2020 рік по Станіславській громаді
Оголошення
02.01.2020

Як правильно викидати пластикові пляшки?

Чи правильно ми викидаємо пластикові пляшки?
Інформаційне повідомлення
10.10.2019

Утилізація використаних батарейок

Однією з найбільших екологічних проблем є зростання обсягів використаної електроніки та супутнього обладнання, серед яких особливу загрозу становлять відпрацьовані батарейки.
Інформаційне повідомлення
09.10.2019

Як правильно сортувати сміття? З чого починати?

Людина повинна піклуватися про природу та її екологічний стан. За словами експертів, перший крок до сортування сміття, він і найвагоміший – це відмовитися від тих відходів, які нам насправді непотрібні.
Інформаційне повідомлення
25.09.2019

Будуймо охайну громаду разом!

Станіславська громада за підтримки Американського агентства міжнародного співробітництва USAID розпочинає реалізацію проекту "Будуємо охайну громаду разом!"
Новина
12.07.2019
2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше